Na łamach czerwcowego wydania „Monitora Zamówień Publicznych” w rubryce „Prawo” Jarosław Jerzykowski omawia zabezpieczenie należytego wykonania umowy, z kolei Elżbieta Cierlica skupia się na dyrektywach unijnych. Grzegorz Mazurek przedstawia naszym czytelnikom nowe Pzp wraz z trzema praktycznymi uwagami. W dziale „Kontrola zamówień publicznych” publikujemy artykuł pt. „Zastosowanie trybu zapytania o cenę”. Udzielanie zamówień publicznych omawiamy z kolei przywołując kryteria wyboru oferty i zamówienia niepriorytetowe. Zachęcamy również do zapoznania się z rubryką „Jak wygrać przetarg”, w której znajdą Państwo dwa ciekawe artykuły.
W rubryce „Prawo” omawiamy zabezpieczenie należytego wykonania umowy. Jarosław Jerzykowski wskazuje, że jest ono uregulowane w art. 147 i następnych Pzp i jest rodzajem kaucji przekazywanej przez wykonawcę zamawiającemu. Ma to na celu zabezpieczenie roszczeń mogących powstawać w związku z umową w sprawie zamówienia publicznego. Zachęcamy do zapoznania się z dokładnym omówieniem zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
W kwestii kontroli zamówień publicznych przywołujemy temat zastosowania trybu zapytania o ocenę. „Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie zapytania o cenę, jeżeli przedmiotem zamówienia są dostawy lub usługi powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych, a wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp.” – informujemy. Co oznacza w praktyce? Zachęcamy do zapoznania się z działem „Kontrola zamówień publicznych”.
W niniejszym numerze udzielanie zamówień publicznych omawiamy przywołując kryteria wyboru oferty oraz zamówienia niepriorytetowe. Katarzyna Bełdowska przedstawia naszym czytelnikom obszerne opracowanie na temat kryteriów wyboru oferty uwzględniając w nim wstępną selekcję wykonawców, ocenę dokumentów, próbek oraz przesłanki odrzucenia oferty. Z kolei w przypadku zamówień niepriorytetowych, publikujemy przykładowy regulamin na usługę pn. „Opracowanie koncepcji kreatywnej oraz strategii społecznej kampanii informacyjnej”. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi radami dotyczącymi udzielania zamówień publicznych.
W rubryce „Jak wygrać przetarg” Aneta Mościcka porusza temat zadań własnych jako doświadczenia. „Oceniając warunek legitymowania się doświadczeniem przez wykonawcę, nie można ograniczać rozumienia usługi wyłącznie do takiej, która została zlecona w wyniku postępowania o zamówienie publiczne w rozumieniu ustawy Pzp. Zadania realizowane przez wykonawcę mogą być także zadaniami własnymi, na które wykonawca otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych – orzekła Krajowa Izba Odwoławcza” – pisze. W tej samej rubryce znajdą Państwo artykuł pt. „Zmowy przetargowe” autorstwa Konrada Różewicza. Zachęcamy do zapoznania się z działem „Jak wygrać przetarg”.
W bieżącym wydaniu znajdą też Państwo trzy praktyczne uwagi do nowego Pzp autorstwa Grzegorza Mazurka. Wskazuje on, że projekt nowej ustawy Prawo zamówień publicznych, składa się z 346 artykułów, co czyni ją rozbudowanym i skomplikowanym aktem prawnym. W związku z tym zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. „Nowe Pzp”.