Wyroki na SzuKIO.pl/ciekawe

Z orzecznictwa

Przedstawiamy wybór wyroków Krajowej Izby Odwoławczej, które zostały wydane w końcówce 2023 r. Analiza tych wyroków powinna ułatwić interpretację ustawy – Prawo zamówień publicznych.

KIO 19/24

Wykonawca nie może powierzyć podwykonawcy wykonania całości zamówienia. 

[…] wskazany w wyjaśnieniach z 15.12.2023 r. wraz z załączonym do ww. wyjaśnień uzupełnionym zobowiązaniem do udostępnienia zasobów, tj. zobowiązaniem podwykonawcy […] Sp. z o.o., zamiar powierzenia temu podmiotowi 50% prac z zakresu zimowego utrzymania dróg gminnych sprzętem mechanicznym na terenie gminy […] przez cały okres obowiązywania umowy, jest w ocenie Izby po pierwsze oświadczeniem, które w rzeczywistości nie odpowiada oświadczeniu zawartemu w formularzu ofertowym ani zobowiązaniu podmiotu udostępniającego zasoby z 18.10.2023 r., w którym mowa jest jedynie o realizacji zimowego utrzymania dróg gminnych sprzętem mechanicznym na terenie gminy […] przez cały okres obowiązywania umowy bez określenia jakiegokolwiek procentu prac z zakresu zimowego utrzymania dróg, a po drugie dopiero w uzupełnionym zobowiązaniu podwykonawca […] Sp. z o.o. wpisał realizację 50% zimowego utrzymania dróg gminnych sprzętem mechanicznym na terenie gminy […] przez cały okres obowiązywania umowy. […] Izba doszła do przekonania, że oświadczenie złożone przez przystępującego z 15.12.2023 r., jak również zobowiązanie podmiotu trzeciego, tj. podwykonawcy […] Sp. z o.o. z 15.12.2023 r. są oświadczeniami, które de facto doprowadzają do zmiany treści złożonej oferty (formularza oferty) przez przystępującego w jej (oferty) pierwotnym brzmieniu. Izba, za odwołującym, uznała, że wskazany w ofercie zakres prac powierzanych podwykonawcy […] Sp. z o.o. pokrywał się w takiej sytuacji z całością przedmiotu zamówienia udzielanego w ramach przedmiotowego zamówienia przez zimowe utrzymanie dróg gminnych sprzętem mechanicznym na terenie gminy […] przez cały okres obowiązywania umowy, co w ocenie Izby pozostaje w sprzeczności z normą prawną opisaną w art. 462 ust. 1 ustawy Pzp oraz art. 17 ust. 2 ustawy Pzp.

POLECAMY

KIO 4/24

Za nieuprawnione należy uznać powoływanie się przez zamawiającego, przy ocenie spełnienia warunku udziału, wprost na definicję legalną, w sytuacji, w której w SWZ nie zawarto jednoznacznego odwołania do przepisów, które definiują dane pojęcie.

W dokumentach zamówienia zamawiający nie zdefiniował pojęcia „budynek użyteczności pub...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Monitor Zamówień Publicznych"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy