O ile w postępowaniu prowadzonym przez jednego zamawiającego realizacja dyspozycji tego przepisu nie powoduje właściwie żadnych wątpliwości interpretacyjnych, o tyle w zamówieniu wspólnym podanie ww. kwoty w sposób zabezpieczający interesy wszystkich zamawiających, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z przepisami prawa, może nastręczać pewnych trudności.
POLECAMY
Kwota – razem czy osobno?
W myśl postanowień ustawy Pzp nie ma żadnych wątpliwości co do uprawnienia zamawiających do wspólnego przygotowania i przeprowadzenia postępowania, co wprost ukonstytuowane zostało w art. 38 ustawy Pzp. W takim przypadku zamawiający wspólnie odpowiadają za zgodność tego postępowania z ustawą Pzp, w tym również wtedy, gdy jeden zamawiający przygotowuje lub przeprowadza postępowanie w imieniu i na rzecz wszystkich zamawiających.
Mając to na uwadze w kontekście analizowanego problemu, zachodzi wątpliwość, w jaki sposób wspólni zamawiający powinni udostępnić kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia, a mianowicie czy powinna to być kwota łączna, stanowiąca sumę wszystkich cząstkowych kwot, czy też każdy z zamawiających powinien podać kwotę przeznaczoną na swój zakres zamówienia wspólnego, a kwota łączna miałaby jedynie walor informacyjny. Powyższy problem ma wymiar nie tylko teoretyczny, ale przede wszystkim praktyczny. Należy bowiem zauważyć, że ma to wręcz kluczowe znaczenie w sytuacji podawania jednej wspólnej kwoty, która co prawda nie przewyższa oferty najkorzystniejszej, ale cząstkowe (wewnętrzne) kw...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań magazynu "Monitor Zamówień Publicznych"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!