Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z notatnika pełnomocnika

5 grudnia 2022

NR 208 (Grudzień 2022)

Zmowa przetargowa?

0 327

Tym razem chcę się z Państwem podzielić moim doświadczeniem z reprezentowania przystępującego w sprawie zmowy przetargowej. Temat bardzo ciekawy, ale przede wszystkim mający poważne konsekwencje dla wykonawcy.

Zamawiający przeprowadzał postępowanie na usługi utrzymania czystości i porządku w budynkach mieszkalnych. Jednego z wykonawców wezwał aż trzykrotnie do wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny. Trzeba przyznać, że wszystkie wyjaśnienia przedstawiane przez wykonawcę były wyczerpujące. Jednak zamawiający przesłał kolejne wezwanie w zakresie rażąco niskiej ceny, które spowodowało opór ze strony wykonawcy. Po prostu postanowił już więcej zamawiającemu nie odpowiadać. 
Wykonawca doszedł do wniosku, że zamawiający nie chce go wybrać, nie będzie zatem więcej odpowiadał na kolejne wezwania. Zamawiający odrzucił ofertę tego wykonawcy i wybrał kolejnego, z którym zamierzał podpisać umowę. 
Wybrany wykonawca zwrócił się do wykonawcy odrzuconego, czy nie chce zostać jego podwykonawcą, z uwagi bowiem na to, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego trwało już dość długo, zaangażował swoje zasoby gdzie indziej. Obaj wykonawcy dogadali się co do chęci współpracy, o czym wybrany wykonawca poinformował zamawiającego dzień przed zawarciem umowy, wskazując, że wykonawca odrzucony zostanie jego podwykonawcą. 

POLECAMY

Do zawarcia umowy nie doszło…

Zamawiający un...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Monitor Zamówień Publicznych"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy