Dowodem, aby zamówienia postrzegać przez pryzmat możliwości wpływu na kształtowanie przestrzeni danego zamawiającego, są:
POLECAMY
Ważne
ostatnie zmiany ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 110) [dalej: ustawa eipa], wprowadzone ustawą z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r., poz. 2269) [dalej: ustawa zmieniająca eipa].
Zakres ustawy
Z treści zakresu przedmiotowego ustawy eipa trudno wyczytać, aby miała ona wpływ na kształtowanie warunków realizacji przyszłych zamówień. Ustawa w pierwszym artykule wskazuje, że określa:
- zasady rozwoju i funkcjonowania infrastruktury służącej do wykorzystania paliw alternatywnych w transporcie [dalej: infrastruktura paliw alternatywnych], w tym wymagania techniczne, jakie ma spełniać ta infrastruktura;
- obowiązki podmiotów publicznych w zakresie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych;
- obowiązki informacyjne w zakresie paliw alternatywnych;
- warunki funkcjonowania stref czystego transportu;
- krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych oraz sposób ich realizacji.
Zmiany ustawy Pzp wprowadzone ustawą zmieniającą eipa
Istotne zmiany mające wpływ na realizację procesów udzielania zamówień publicznych należy szukać w treści ustawy eipa, które zostały wprowadzone ustawą zmieniającą eipa.
Ważne
Ustawodawca postanowił, że ustawa eipa będzie miała zastosowanie do zamawiających wskazanych w art. 4–5 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.) [dalej: ustawa Pzp]. Zatem wszyscy zamawiający publiczni i sektorowi są zobowiązani do realizacji obowiązków wynikających z ustawy eipa1. Zakres zmian ustawy Pzp przedstawia tabela 1.
Ustawa Pzp | Treść przepisu | Podstawa zmian |
art. 244 – uchylony | Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, inne niż cena kryteria oceny ofert, które mają zastosowanie w odniesieniu do niektórych rodzajów zamówień, oraz sposób opisania i oceny tych kryteriów, kierując się potrzebą wdrożenia przepisów prawa Unii Europejskiej oraz mając na względzie szczególny charakter lub cel zamówienia oraz ułatwienie stosowania tych kryteriów oceny ofert | art. 11 ustawy zmieniającej eipa |
nowe brzmienie art. 364 ust. 1 pkt 1 |
1) dostawy energii oraz paliw do wytwarzania energii, a także zakup świ... |
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań magazynu "Monitor Zamówień Publicznych"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!