Wyroki na SzuKIO.pl/ciekawe
W najnowszym wydaniu czasopisma Monitor Zamówień Publicznych piszemy o elektromoblilności zamówień publicznych. Udzielanie zamówień publicznych to istotny proces w funkcjonowaniu każdego zamawiającego. Nie należy go utożsamiać ze schematycznym podejściem do zakupów. Proces ten powinien być analizowany jako główny element strategii rozwoju danej jednostki czy danego regionu. Odpowiadamy na pytanie jakie zmiany ustawy Pzp wprowadzone zostają wraz z ustawą zmieniającą eipa i jakie obowiązki z tego wynikają. Wskazujemy także jakie są różnice między umyślnym i nieumyślnym wprowadzeniem zamawiającego w błąd oraz opisujemy, na czym polega praktyka samooczyszczania się. Zapraszamy do lektury!
PRZEDMIOTOWE ŚRODKI DOWODOWE W PRAKTYCE I ORZECZNICTWIE KRAJOWEJ IZBY ODWOŁAWCZEJ
Przedmiotowe środki dowodowe mają służyć potwierdzeniu, że oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane odpowiadają wymaganiom przedmiotu zamówienia. W praktyce, z uwagi na regulacje zawarte w ustawie – Prawo zamówień publicznych, odmienne od poprzednich, wywołują nierzadko problemy, o czym świadczą chociażby sprawy rozpoznawane przez Krajową Izbę Odwoławczą.
ZMIANY W REJESTRZE UMÓW
W dniu 12 maja 2022 r. Sejm PR przyjął zmiany w przepisach wprowadzających obowiązkowy rejestr umów w sektorze finansów publicznych. Jest to jeszcze niepodpisana ustawa z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W terminie oddawania tego numeru do druku ustawa znajdowała się w Senacie RP. Musi więc przejść jeszcze proces legislacyjny, a jeśli Senat zgłosi poprawki – trafi ponownie do Sejmu RP, dopiero po ostatecznym zatwierdzeniu przez Sejm trafi do podpisu Prezydenta, aby po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw RP wejść w życie w uchwalonym terminie. A czasu do pierwotnie planowanego wejścia w życie rejestru – czyli dnia 1 lipca 2022 r. – jest niewiele.
Zawartość dostępna online
Z orzecznictwa KIO
Wyroki na SzuKIO.pl/ciekawe
Z notatnika pełnomocnika
Tajemnica przedsiębiorstwa
Forum zamawiających i wykonawców
Na pytania Czytelników odpowiada Józef E. Nowicki
Jak wygrać przetarg
Sposób liczenia terminu związania ofertą
Jak udzielać zamówień
Krok po kroku
Polityka zakupowa państwa
Narzędzia
Interpretacje UZP
Przedmiotowe środki dowodowe w praktyce i orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej
Prawo
Certyfikaty w zamówieniach publicznych a praktyka (2)
Certyfikacja wykonawców – czy rynek to kupi?
Elektromobilność a zamówienia publiczne
Zdaniem eksperta
Wprowadzenie zamawiającego w błąd
Temat numeru
Według Prawa zamówień publicznych i według Kodeksu cywilnego (1)
Aktualności
Zmiany w rejestrze umów